Určitě jste podobnou situaci alespoň jednou v životě zažili. Chystali jste se na dlouhou cestu autobusem, nebo jste se posadili na sedačku v kině a z ničeho nic vás přepadlo akutní puzení k močení. Někdy za něj může příliš mnoho tekutin. Jindy ale odkazuje na vážnější zdravotní problémy, které je potřeba efektivně řešit. Jak na časté močení?
Jsou to převážně ženy, o kterých se traduje, že na toaletu běhají doslova a do písmene jako koroptve. Ani pánové však nejsou před tímto nepříjemným stavem zcela v bezpečí. Zvlášť, pokud už dosahují zralejšího věku a začnou je trápit potíže, které jsou spojené s horší funkcí prostaty. V té chvíli se role náhle obrací a můžeme být svědky jejich častého nočního močení.
Celkem běžně se s akutní potřebou močit setkáváme i u dětí. V takovém případě může být způsobené neschopností odhadnout denní příjem tekutin. Svůj podíl na dané situaci může mít i potlačovaná, ale i zjevná nervozita. Ve hře ale mohou být (stejně jako u dospělých) i další zdravotní problémy, které je nutné neodkladně řešit.
Dnes se proto společně podíváme na to, co vše můžete s touto obávanou situací udělat.
💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou
✅ jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅ zkušenosti ostatních
✅ porovnání cena/výkon
Jak to probíhá?
Nucení k častému močení má překvapivě spousta lidí na světě. Ne každý ale o takovém problému veřejně hovoří. Časté močení a odbíhání na toaletu po vypití i několika doušků vody může pro postiženého představovat nejen psychický, ale i společenský problém. V extrémních situacích to znamená, že mohou na toaletu odcházet i poté, co z ní právě odešli.
Tato skutečnost může celkem snadno narušovat nejen rodinná setkání, ale i pracovní porady, milostné schůzky, nebo školní hodiny. (Vůbec nezmiňujeme utrpení, které takto postižený člověk zažívá během cestování, nebo při návštěvě divadla.)
Za následek to má to, že:- Vás ostatní neberou vážně
- Má vaše okolí na vaši adresu posměšné a uštěpačné poznámky
- Vás ve škole, ale i v práci podezřívají z ulívání se
- Jste pokaždé nechtěným středem pozornosti
- Jste v permanentním stresu pokaždé, když máte někam jít, nebo jet
- Kdekoliv se pohybujete, potřebujete vědět, zda tam bude k dispozici záchod
Jak můžete vidět, žádný z výše uvedených bodů vám na celkovém klidu a pohodě zrovna dvakrát nepřidá. Co je ovšem horší je to, že lidé, kteří jsou nucení k častému močení přestanou pro jistotu pít. To může vést nejen k dehydrataci organismu, ale i k dalším zdravotním problémům.
🌙 Časté močení v noci
Zatímco močení přes den naše společnost víceméně omlouvá, noční močení je mnoha odborníky považováno za signál, že s vaším tělem nemusí být něco zcela v pořádku.
Noční močení se spojuje s:
- Infekcí prostaty
- Se zvětšenou prostatou
- Hyperaktivním močovým měchýřem
- Nádorem močového měchýře (nebo s nádorem v jeho okolí)
- Cukrovkou
- Infekcí ledvin
- Otoky dolních končetin
- Roztroušenou sklerózou
- Parkinsonovou chorobou
Někdy ale důvod častého nočního močení nemusí být na první pohled tak zjevný. Je docela možné, že postižený trpí nevědomým orgánovým selháním. Také ho ale mohou mít za následek některé léky, které jsou spojené s odvodňováním organismu. (Například léky na vysoký krevní tlak.)
V některých případech k potlačení nočního močení stačí, abyste se před spaním zdrželi popíjení nápojů s alkoholem a kofeinem. (Obě tyto látky podporují odvádění vody z těla ven.)
Je to jiné u mužů a žen?
I když je společenský dopad častého chození na malou u žen i mužů v podstatě srovnatelný, ne vždy má u obou pohlaví ty stejné příčiny.
🙍♀️ U žen dochází k častému močení v důsledku:
- Těhotenství
- Infekce močových cest
- Hyperaktivního močového měchýře
- Oslabení svalů pánevního dna
- Nezdravého životního stylu
🙍♂️ U mužů je časté nucení k močení způsobené:
- Zvětšenou prostatou
- Užíváním diuretik
- Nadměrným pitím alkoholu a kávy
- Hyperaktivním močovým měchýřem
Ovšem, pokud máte podezření na to, že by vaše potíže mohly mít závažnější příčiny (jako jsou kameny v močovém ústrojí, nebo cukrovka), obraťte se na svého ošetřujícího lékaře, který určí další postup léčby.
Co pomůže?
Nadměrné puzení k močení lze léčit mnoha způsoby. Jedním z nich je navázat kontakt s vaším lékařem, který může za některých okolností přistoupit i k operativnímu řešení. Než k tomu ale dojde, můžete zkusit některé z obecně doporučovaných tipů a triků, které mají za úkol tento nepříjemný problém (alespoň trochu) potlačit.
V první řadě byste měli začít sledovat, kolik tekutin (a jakých) přes den pijete. Dále se pokuste být trochu méně ve stresu, který projevy častého močení velmi často zhoršuje. Co se týče těhotných žen, ty budou muset tyto chvíle jednoduše vydržet. Muži se zvětšenou prostatou zase mohou sáhnout po bylinkách, lécích a velmi populárních doplňcích stravy (s účinnými látkami jako např. se slivoní africkou, serenoou plazivou a kopřivou dvoudomou), které ji dokáží opět trochu zmenšit. Řešením může být i akupunktura, nebo provádění Kegelových cviků.
💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou
✅ jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅ zkušenosti ostatních
✅ porovnání cena/výkon