Zánět prostaty – jak ho poznat a léčit?

Máte náhlé potíže s močením? Nebo naopak na svém zdraví nepozorujete nic zvláštního, ale máte pocit, že něco není tak úplně v pořádku? Ať už spadáte do kterékoliv kategorie, možná čelíte totožnému problému, kterým není nic jiného než zánět prostaty. Jak ho poznat a léčit si povíme v dnešním článku.

zánět prostaty - jak poznat

S postupujícím věkem se u mužů začnou objevovat pozvolné potíže s močením. Ty mohou být způsobené běžnou infekcí močových cest, rakovinou prostaty, nebo jejím abnormálním zvětšením. Málo se ale hovoří o tom, že pěknou paseku dokáže napáchat i zánět prostaty. 

Ten lze při cílené léčbě odstranit. V některých případech ale může být i chronický. Symptomy zánětu prostaty jsou navíc různé. Zatímco někteří muži jej pociťují jako intenzivně nepříjemný, další o něm skoro nevědí.

Jak tedy zjistíte, že se týká i vás osobně?

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Příznaky a projevy

To, jak se zánět prostaty projevuje závisí do značné míry na tom, čím byl způsoben. Akutní zánět prostaty přichází náhle a trvá obvykle jen pár dní. Je ale potřeba ho bezodkladně léčit, jinak může mít vážné zdravotní následky. (Které mohou být dokonce i smrtelné.) 

Chronický zánět prostaty oproti tomu dozrává v těle muže po dobu několika let. Jeho následkem jsou vleklé a mnohdy opakované záněty močových cest. Dále se můžeme setkat s nebakteriálním zánětem prostaty, který bývá spojován i se syndromem chronických pánevních bolestí. A úplně nakonec na scénu přichází asymptomatický zánět prostaty, na který se běžně přijde až při řešení jiných zdravotních problémů. (Nemá totiž oproti předešlým skupinám vůbec žádné příznaky.)

Důvody, které jsou spouštěčem onemocnění se různí. Někdy bohatě stačí bakteriální infekce močového ústrojí. Jindy jde o nečekanou reakci imunitního systému. Zánět ale může být způsobený i špatným fungováním nervů, problémem s močovým měchýřem, zvětšenou prostatou, poraněním nebo některou pohlavně přenosnou chorobou.

urolog na prostatu

 Zánět prostaty se (mimo ten asymptomatický) projevuje: 

  • Pálením a bolestí během močení
  • Nevolností
  • Zvracením
  • Bolestí celého těla
  • Neschopností se vymočit
  • Horečkou a zimnicí
  • Bolestmi v břiše a v bederní oblasti zad

Jakmile u sebe některý z těchto příznaky zpozorujete, neprodleně kontaktujte svého ošetřujícího lékaře. 

👨‍⚕️ Jak vyléčit chronický zánět prostaty

První věc, na kterou byste se měli zaměřit je to, jaký je váš životní styl. Na první pohled se to sice vůbec nezdá, ale v některých případech vám může pomoci i uvážená dieta

Ze své stravy byste měli v takovém případě vyřadit nápoje s kofeinem, červené maso a nadměrné množství mléčných výrobků. Místo toho si pravidelně pochutnávejte na brokolici, lososovi nebo ořechách. Mezi další domácí tipy, jak si můžete od tohoto neduhu ulevit patří masáže prostaty, teplé koupele, Kegelovy cviky či akupunktura

Samozřejmě, pokud to bude situace vyžadovat, měli byste se objednat na podrobnou lékařskou prohlídku. Během ní vám doktor zkontroluje prostatu pohmatem. (Což se dělá přes anální otvor.) Také ale může prohlédnout vaše třísla, provést testování moči, udělat krevní testy, nebo vás poslat na vyšetření ultrazvukem. Po vyhodnocení výsledků vám může doporučit užívání volně prodejných bylinných přípravků. Ty samy o sobě dokáží hotové zázraky. Pokud je ale zánět příliš silný, případně má komplikovanější průběh, mohou vám být předepsané léky vydávané na recept.

přírodní přípravky na prostatu

🌿 Přírodní léčba zánětu prostaty

Jak už jsme se zmínili v předešlém odstavci. Pokud to jde, nejprve vyzkoušejte volně prodejné preparáty, které využívají léčivé síly bylinek. Kromě toho, že se postarají o celkové zdraví vašeho močového ústrojí mají příznivý vliv i na samotnou prostatu. (Úplně ty nejúčinnější kombinují výtažky ze serenoy plazivé, slivoně africké a kopřivy dvoudomé.) Mezi takové patří například ADVANCE Prostalex nebo UNIPROSTA.

Alternativou mohou být i bylinné extrakty, tinktury a čaje. Ty, které jsou určené pro zdraví močových cest a prostaty mají tuto informaci uvedenou v názvu. 

Kromě účinků, příznivé ceny a snadné dostupnosti je výhodou tohoto řešení i skutečnost, že může ovlivnit vaši celkovou vitalitu a potenci.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon