Operace prostaty: Jak probíhá a je třeba se jí bát?

Když přijdete na prohlídku k lékaři, je možné, že vám sdělí pozitivní nález. Než se stačíte pořádně rozkoukat, najednou si do svého diáře zapisujete čas plánovaného výkonu. Co operace prostaty obnáší? A je potřeba mít z ní strach? Na tyto otázky si odpovíme v dnešním článku.

Operace prostaty

 

Pro většinu lidí je oznámení pozitivního nálezu obrovský šok. A to nejen pro ty, kteří se až do té chvíle cítili naprosto zdravě, ale i pro ty, kteří už od začátku tušili, že s jejich zdravotním stavem nejspíš nebude vše v pořádku. 

Tomu všemu vůbec nepřidává i (mnohdy) necitlivý přístup lékařů, kteří místo toho, aby vám vysvětlili situaci, ve které se právě nacházíte a podrobně vám nastínili další nutné kroky, začnou hledat datum operativního výkonu. Není proto divu, že mnoho mužů má z operace prostaty obavy. Bude to bolet? Existuje během zákroku riziko úmrtí? Bude můj sexuální život stejný jako dřív?

Abychom vás trochu uklidnili, udělali jsme malý přehled nejdůležitějších bodů, který vám dá odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Jak probíhá?

Operace prostaty je pro běžného muže ve většině případů velkou neznámou. V první řadě je potřeba říct, že jejím prostřednictvím se dá řešit široké spektrum potíží. Operace proto může přicházet v úvahu jak při zvětšené prostatě, při benigní hyperplazii prostaty i během léčby rakoviny. V závislosti na tom, jaký typ zákroku vám bude přidělen může být celá operace provedená buď v celkové, nebo jen v lokální anestezii.

 V současné době rozlišujeme: 

  • Klasickou operaci prostaty
  • Laparoskopickou operaci prostaty (ke které patří i ta robotická)
  • Laserovou operaci prostaty

Klasická operace prostaty probíhá jako každý jiný operativní zákrok. Podle možností vám může chirurg vést řez do oblasti podbřišku, nebo ho provede okolo análního otvoru. Během operace dojde k celkovému, nebo částečnému odstranění problematických částí prostaty. 

V současné době je velmi moderní laserová operace prostaty, která je oproti té klasické mnohem méně invazivním zákrokem. V porovnání s předešlou metodou se k ní ale přistupuje hlavně u pacientů, kteří trpí na zvětšenou prostatu. (Případně mají benigní hyperplazii prostaty.) 

Ve své podstatě funguje tak, že se laserem zaměří problematické místo a vyslaný paprsek ho odstraní. Je ale potřeba počítat s tím, že v tomto případě může dojít k zavedení přístroje do močové trubice.

Jak probíhá operace prostaty

 

Robotická operace prostaty

Při psaní předešlých postupů jsme zcela vynechali popis robotické operace prostaty. Není to proto, že bychom o ní neměli dostatečné množství informací, ale z důvodu, že se jedná o velmi specifický zákrok. 

Robotická operace prostaty vychází z laparoskopické operace (kdy chirurg operuje podle toho, co mu ukazuje zavedená kamera). Protože ale lidé mohou dělat chyby, případně mohou mít lékaři potíže se špatnou manévrovatelností v prostoru (nebo je mohou trápit roztřesené ruce), celou tuhle věc za ně obstará speciálně navržený stroj. (Který lékař ručně ovládá.) V současné chvíli se na robotickou operaci prostaty zaměřuje jen několik málo špičkově vybavených pracovišť. Zároveň je důležité, aby stroj obsluhoval technicky i medicínsky zkušený operatér.

Rizika

Každý operativní zákrok, i když je sebešetrnější, s sebou přináší několik zdravotních rizik. Zatímco některá jsou krátkodobá, jiná mohou ovlivňovat kvalitu vašeho života až do konce vašich sluncem prosluněných dnů.

Mezi nejběžnější rizika operace prostaty patří:

  • Infekce močového ústrojí
  • Krvácení
  • Retrográdní ejakulace (sperma teče při výronu zpátky)
  • Inkontinence
  • Další růst, nebo zjizvení prostaty
  • Impotence
  • Erektilní dysfunkce
  • Nestandardní tok moči
  • Zánět prostaty

I přes všechna rizika, která operace prostaty bezpochyby má je potřeba myslet na to, že v závažných případech (mezi které patří rakovina) je nutné se jí nezříkat. (Zákrok, byť nepříjemný, vám může zachránit život.)

Pokud ale situace není až tak akutní a jde vám spíš o váš osobní komfort, je vhodné se nejprve pokusit prostatu ukočírovat přírodními prostředky. (Ideální jsou volně prodejné doplňky stravy, které obsahují slivoň africkou, serenou plazivou a kopřivu dvoudomou.)

Rizika prostaty

 

Inkontinence po operaci prostaty

Jedním z největších strašáků je pro muže inkontinence. Jedná se o nechtěné úniky moči, které mohou, kromě vlhkých flíčků na oblečení, za sebou zanechávat i nepříjemný zápach. Nejčastěji k ní dochází například při kašli, kýchání nebo při smíchu.

Není ale důvod, proč byste se měli z inkontinence stresovat. Na začátku své cesty můžete používat volně prodejné inkontinenční pomůcky. Mezi tím začněte pomalu s cviky na zpevnění pánevního dna. (Kegelovy cviky.) Také se zkuste zaměřit na to, abyste nepili příliš mnoho močopudných tekutin. (Obsahujících alkohol a kofein.) Za zvážení stojí i revize objemu každodenně vypitých tekutin. Svého lékaře se ale můžete zeptat i na podpůrné léky, které mají za úkol snížit potřebu močení. Inkontinence se dá opět řešit i operativně.

Rekonvalescence

Doba hojení se u každého pacienta liší. Obvykle to ale zabere 1-2 týdny. Celkově byste se měli šetřit ještě alespoň dva měsíce. (Přesné instrukce vám ale řekne váš ošetřující lékař.)

Abyste celý proces podpořili, můžete pravidelně popíjet zvýšené množství tekutin. Dále byste se měli zajímat o dodržování zdravé a vyvážené stravy. Naopak se po celou dobu zřekněte alkoholu a kofeinu. Dobře vám neudělá ani zvedání těžkých břemen. Cvičení po operaci je možné, ale nemělo by jít o takový druh sportu, který zatěžuje oblast podbřišku. (Opět se ale pro jistotu poraďte se svým lékařem, který může vydat upřesňující doporučení.)

Rekonvalescence po operaci prostaty

Sex po operaci prostaty

Po prodělání operace prostaty myslete na to, že vás čeká dlouhé období abstinence. To může trvat až dva měsíce. 

Někteří muži nemají po operaci prostaty žádné viditelné obtíže. U mnoha z nich se ale může objevit impotence a erektilní dysfunkce. Jak už bylo zmíněno, někteří muži mohou trpět i retrográdní ejakulací, kdy se sperma vrací při výronu zpátky do močové trubice.

Je ale důležité si uvědomit, že téměř se vším jde něco dělat. Proto se neváhejte obrátit na svého lékaře, který vám pomůže naplánovat další postup, tak, aby byl váš sexuální život stejný jako dřív.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *