Vyšetření prostaty: Jak probíhá a kdy na něj zajít

Zatímco ženy chodí na preventivní prohlídky ke svému ženskému lékaři už od puberty, nebo brzké dospělosti, muži na své sexuální zdraví trochu zapomínají. Proč totiž někam chodit, když nám nic není? Třeba proto, aby se vám podařilo včas odhalit potenciální problémy. Jelikož ale málokdo o svých zkušenostech mluví, mrkneme se na to, co vás čeká během vyšetření prostaty.

vyšetření prostaty

Tělo máme jenom jedno. Zatímco klouby lze v případě komplikací vyměnit, na zuby si necháme nasadit korunku (nebo investujeme do drahých implantátů) a zlámané kosti napraví nošení sádry, u reprodukčního zdraví je to jiné.

V případě, že muž zanedbává prevenci, kromě problémů se zvětšenou prostatou ho mohou čekat i další nepříjemnosti. Jako je třeba zánět, nebo rakovina prostaty.

Jelikož se ale hodně mužů urologa bojí jako čert kříže, povíme vám, co máte od jeho návštěvy čekat. Uvidíte, že to není vůbec tak hrozné, jak si myslíte.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

❔ Kdy o něm začít přemýšlet?

O vyšetření prostaty by měl přemýšlet každý muž, nehledě na věk. Rakovina si totiž nevybírá. Větší nutnost však pociťují muži, který vstoupí do středního věku a začnou pociťovat potíže, které jsou neodmyslitelně spojené s nezhoubně zvětšenou prostatou. Mezi ně patří časté a přerušované močení, močová inkontinence, nebo krev v moči.

V případě, že se dostanete do rukou opravdu zkušeného urologa, který se specializuje na mužský reprodukční systém (normálně k urologovi chodí i ženy), může vám poskytnout odborné poradenství i v případech, kdy vás trápí erektilní dysfunkce, nebo neplodnost.

kdy zajít na vyšetření prostaty

👨‍⚕️ Jak probíhá vyšetření prostaty

V této části článku se podíváme na to, co vás zajímá ze všeho nejvíce. Jak takové vyšetření prostaty probíhá? Bolí to? A na co dalšího se připravit?

V první řadě byste měli vědět, že prostata je žláza, která se nachází v těsné blízkosti močového měchýře. A díky své poloze pod ním je velmi dobře přístupná z análního otvoru. Součástí prohlídky je tedy (kromě pohovoru) fyzická prohlídka pohmatem, kdy vám lékař zavede prst dovnitř a během okamžiku zjistí, zda má prostata normální velikost a nejsou na ní patrné abnormality, které by vyžadovaly speciální pozornost.

Právě této akce se muži velmi bojí, protože od ní očekávají nepříjemné pocity a bolest. Lékař ale vždy použije lubrikační gel a počíná si velmi opatrně. Vyšetření navíc probíhá v řádu vteřin, takže nejde o nic, kvůli čemu byste si měli dělat těžkou hlavu.

💉 Vyšetření z krve

Součástí prohlídky může být také odběr krve. Z něj se dá poměrně spolehlivě určit rakovina prostaty. Při první návštěvě si ale nechte od lékaře vše podrobně vysvětlit. V ojedinělých případech může výsledek testu vyjít falešně pozitivní. Pak by bylo nutné podstoupit sérii doplňujících vyšetření, která potvrdí, nebo vyvrátí jeho výsledek.

vyšetření prostaty z krve

🩺 Vyšetření ultrazvukem

Možná se děsíte, co máme na mysli těmi doplňujícími vyšetřeními. Žádný strach. Obvykle stačí ultrazvuk, který spolehlivě a bezbolestně zobrazí inkriminovanou oblast. Ultrazvuk na kontrolu prostaty je velmi tenký a drobný přístroj, který se zavádí do análního otvoru. Před jeho absolvováním je tedy nutné mít vyprázdněná střeva. 

Podle toho, jak se lékaři odrazí vlny zpět dokáže rozpoznat, zda jsou na prostatě nějaké patologie, nebo šlo o falešný poplach, který má příčinu někde trochu jinde.

Dbejte na prevenci

Aby návštěva u urologa probíhala v pořádku, je důležité, abyste se o sebe dostatečně starali. 

Své prostatě uděláte radost, když budete:

  • Jíst hodně čerstvého ovoce a zeleniny
  • Jíst ryby
  • Mít zdravou tělesnou váhu

Důležitý je i odpočinek a dostatek spánku. Včetně pravidelných prohlídek u urologa, který se stane vaším důvěrníkem v otázce všech intimních témat. A to se vždycky hodí.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *