Zánět močové trubice u mužů: Příznaky a léčba

O zánětu močových cest nebo o zánětu ledvin jste už pravděpodobně někdy něco slyšeli. Co když vás ale postihne zánět močové trubice? Je něco takového vůbec možné? Bohužel ano. Proto se podíváme, jak tento problém poznat a také na to, co se s ním dá dělat.

zánět močové trubice u mužů

Močová trubice je nejníže položenou součástí močového ústrojí. Touto trubicí protéká moč z močového měchýře pryč z těla. Jak už tomu tak ale bývá, někdy se od ní mohou dostat cizorodé mikroorganismy, které mohou zůstat přímo v ní, nebo se posouvat do močového měchýře a do ledvin.

Pokud se tak stane, hovoříme o tom, že máme zánět močových cest. Podle toho, která část je postižená pak jednotlivě mluvíme o zánětu ledvin, zánětu močového měchýře nebo o zánětu močové trubice.

Má zánět močové trubice u mužů nějaká specifika? A na co se v průběhu jeho léčby připravit?

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Příznaky zánětu močové trubice u mužů

Zánět močové trubice u mužů (ale ani u žen) není onemocnění samo o sobě. Jde o stav, který je způsobený zánětem, nebo podrážděním, které mají na svědomí mikroorganismy, které nemají v močové trubici co dělat. Vliv také může mít i mnoho dalších faktorů.

Mezi příznaky zánětu močové trubice u mužů patří:

  • Výtok z močové trubice
  • Svědění a brnění penisu, či močové trubice
  • Bolest a pálení v průběhu močení
  • Bolest při sexuálním styku
  • Narůžovělá moč, nebo narůžovělá barva spermatu

Ve většině případů nebývá při zánětu močové trubice přítomná horečka. Je ale možné, že pokud se infekce rozšíří (například do ledvin), potrápí vás vysoká horečka, bolest zad, zvracení či otok lymfatických uzlin. V takových případech je nutné neprodleně vyhledat pomoc lékaře.

zánět močové trubice u mužů příznaky příčiny

Jaké jsou nejčastější příčiny?

Jedním z původců tohoto problému může být nakažení kapavkou. U mužů se může projevovat mléčným výtokem, či bolestí varlat. Oproti tomu, ženy, které jsou kapavkou nakažené, nemusí mít v porovnání s muži žádné příznaky.

Dále může být spouštěčem zánětu močové trubice u mužů:

  • Nákaza chlamydiemi
  • Nákaza virem herpes simplex
  • Nákaza streptokokem B
  • Nákaza zlatým stafylokokem

Na vině mohou být i další patogeny. Mnohdy je ale podráždění močové trubice způsobené něčím jiným. Například intenzivní masturbací, alergií na latexové kondomy, používáním nevhodné kosmetiky či reakcí na kontakt se spermicidem.

Jelikož je variant doopravdy hodně, nejlepší bude, když se svým problémem zamíříte do nejbližší ordinace lékaře a necháte ho zjistit pravou příčinu.

Léčba zánětů

Lékař vás pořádně prohlédne, zjistí doplňující informace o projevech a příčinách vašeho problému a v případě nutnosti provede upřesňující testy. Pokud je infekce bakteriálního původu, nejběžněji se na ni předepisují antibiotika.

zánět močové trubice domácí léčba

Pokud je na vině pohlavně přenosná choroba, je potřeba ji vyléčit. Z toho důvodu následujte přesné pokyny lékaře. Po nějaké době půjdete na prohlídku, v průběhu které lékař ověří, že je s vámi všechno v pořádku. 

Domácí léčba

Problém se zánětem močové trubice u mužů je skutečnost, že může být způsobený chorobami, na které nemusíte stačit. A jelikož jsou jeho příčiny často vážné, nedoporučujeme vám vynechávat odbornou diagnostiku lékaře. Především i proto, že v případě nakažení pohlavně přenosnou chorobou ji můžete šířit dál. Neléčený zánět močové trubice může navíc zvyšovat riziko nákazou virem HIV.

Pokud máte ale od lékaře potvrzené, že váš zánět nemá žádnou známou příčinu, vyzkoušejte jiné kosmetické přípravky. Pokud používáte kondomy, vyměňte je za ty bez latexu. Případně změňte lubrikační/spermicidní gel.

A jak dál přispět k tomu, aby bylo vaše močové ústrojí v kondici? Kromě pravidelné prevence pijte dostatek tekutin a vyzkoušejte dlouhodobé užívání doplňků stravy na prostatu a časté močení.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *