Bolest při močení: Víte, co ji způsobuje?

Pálení při močení není normální. Ve většině případů z něj proto můžeme snadno vyvodit, že máme problém, který je nutné začít řešit. Pokud nedá bolestivé močení spát ani vám osobně, budeme rádi, když budete pokračovat ve čtení a zjistíte, co s tím.

bolest při močení

Za normálních okolností vykonávání potřeby, nebo ejakulace, nebolí. Proto nás může negativně zaskočit řezavá bolest při močení, která někdy umí vehnat slzy do očí. A to i mužům, které jen tak něco neskolí. 

Pokud se s takovým problémem ve svém životě potýkáte i vy, je pravděpodobné, že se snažíte celou věc ignorovat, nebo se ji snažíte nějak přetrpět, v domnění, že se to samo nějak spraví. Abychom však byli k sobě zcela upřímní – problémy, a zvlášť ty zdravotního charakteru, mají tendenci se v průběhu času spíš zhoršovat. Proto není vhodné strkat hlavu do písku, ale je lepší hledat nějaké účinné řešení. 

Abychom ve vás vzbudili důvěru, že to snadno zvládnete, nabízíme vám pár užitečných rad, které vám mohou pomoci vrátit zpátky normální kvalitu života.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Co způsobuje bolest při močení

Jakmile začneme pociťovat nepříjemné řezání a pálení, většinou nás napadne, že bojujeme s infekcí močového ústrojí. Což je dost dobře možné. Zvlášť, když uvážíme, že řezání, pálení a častější nutkání k močení jsou jedny z nejčastějších příznaků. I když se z infekce zvládne drtivá většina pacientů zotavit, může se periodicky vracet. Neléčená navíc může způsobit vážné problémy s močovým měchýřem a ledvinami. Takže je rozhodně moudré s ní začít něco dělat.

Mnohem méně příjemným důvodem bolesti při močení je pohlavně přenosná choroba. Na vině mohou být v tomto případě genitální bradavice, nebo chlamydie, které mohou u mnoha nakažených probíhat i bezpříznakově. 

Mezi další možné příčiny pak patří:

 • Zánět prostaty
 • Cystitida (zánět výstelky močového měchýře)
 • Zánět močové trubice
 • Zánět nadvarlete
 • Močové kameny
 • Nevhodné kosmetické přípravky (které mohou způsobovat podráždění a alergie)
 • Některé léky

Samozřejmě, vždy je potřeba myslet na to, že by člověk neměl své příznaky připisovat nejméně závažnému problému. Pro svůj klid by měl podstoupit zdravotní prohlídku u odborníka, který disponuje širokým spektrem testovacích metod, které pomohou určit správnou příčinu.

co způsobuje bolest při močení

Jaké zdravotní problémy může způsobit?

Jaké jsou vedlejší účinky neléčeného problému závisí na tom, co je jeho spouštěč. Zatímco infekce močových cest může přerůst v zánět ledvin, močové kameny musí vyjít z těla samy. Je ale potřeba, aby je někdo odborně sledoval, protože pokud jsou velké, mohou způsobit vážnou blokádu. (Co se stane, pokud nemůže moč vytéct z těla ven si asi dovedete představit.) 

U pohlavně přenosných chorob hrozí jejich předávání dalším lidem. Což je nežádoucí, protože chlamydie mohou ženám způsobovat problémy s plodností. Opravdu je tedy důležité znát pravé důvody a rozlišovat rozdíly.

jak léčit bolest při močení

Jak léčit bolest při močení?

V první řadě si zajistěte odborně provedenou diagnostiku. Lékař po vás bude nejspíš chtít vzorek moči, popis problémů, krevní test a případně třeba i test na pohlavně přenosné choroby. Podle toho, jaké vyjdou výsledky vám může předepsat antibiotika (chlamydie, zánět močových cest…). U jiných chorob vám může lékař doporučit dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na prostatu, které mohou přispět k její normální funkci, nebo léky, které se používají pro léčbu vážnějších zánětů a dalších obtíží. (Například na cystitidu.) 

Abyste zvládli své potíže dostat pod kontrolu rychleji, v některých případech je (například u zánětu močových cest) dobré, pokud:

 • Začnete pít přes den více tekutin (teplý čaj, pitná voda…)
 • Zvýšíte příjem vitamínu C
 • Začnete užívat probiotika a prebiotika (při kombinaci s antibiotiky dávejte pozor na to, abyste zvolili vhodný preparát)
 • Začnete jíst brusinky
 • Budete chodit co nejčastěji na toaletu

Po vyléčení z pohlavně přenosné choroby je navíc důležité, abyste si osvojili zásady bezpečného milování. Jen tak snížíte riziko dalších (a mnohdy i vážnějších) infekcí na minimum.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *