Co je to prostatitida a co pomůže?

Za normálních okolností prostata nevykazuje zvětšení, ani jiné patologie. Problém je ale v tom, že na řadu z nich má vliv naše chování a stárnutí. Ačkoliv se nemusíte hned dopracovat ke karcinomu prostaty, může vám dost zatopit i prostatitida. Co to je? A dá se to nějak léčit?

prostatitida

O prostatě jsme si už řekli celkem hodně. Takže víte, že jde o žlázu, která je nedílnou součástí mužského reprodukčního systému. Nachází se pod močovým měchýřem a obklopuje močovou trubici. Jejím úkolem je tvorba tekutiny, která je klíčová pro normální fungování spermií.

Stejně, jako v případě chorob ženského reprodukčního ústrojí, se s problémy mohou setkat i muži. Pravidelné kontroly u urologa mohou odhalit nezhoubně zvětšenou prostatu, která způsobuje potíže s častým a přerušovaným močením. O dost silnějším kalibrem je rakovina prostaty. Co je ale prostatitida?

Abyste věděli, na co se máte v nejbližší době připravit, nabízíme vám průvodce, který vám dá důležité odpovědi od A až do Z.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Co je to prostatitida – diagnostika prostatitidy

Prostatitida je jiné jméno zánětu prostaty. Ten může být akutní (a v takovém případě má mnohem výraznější a nebezpečnější projevy), nebo chronický. Pak se sice musíte připravit na problémy dlouhodobého charakteru. Jejich symptomy ale bývají často o poznání mírnější. 

Mezi rizikové faktory patří starší věk. (Uvádí se, že nejčastěji prostatitidou trpí muži, kterým je nad 50 let.) Dále můžeme zmínit zavedení katetru, infekci močových cest (ty bývají v populaci relativně časté), či zranění v pánevní oblasti. S velkou pravděpodobností se u vás prostatitida objeví i v případě, že už vám byla diagnostikována v dřívějších etapách života. V neposlední řadě, zvýšené riziko prostatitidy představuje i diagnóza HIV pozitivních.

Chronická bakteriální prostatitida

Za chronickou prostatitidu označujeme, pokud trvá 3 měsíce a déle. Jak se to ale projevuje?

Muž se může potýkat s:

  • Bolestí
  • Poruchami sexuality
  • Horší schopností močit

Chronickou bakteriální prostatitidu může způsobit (vůbec, nebo špatně) léčená infekce močových cest.

chronická bakteriální prostatitida

Co pomůže?

V první řadě pomůže včasná návštěva urologa, který je specialistou na močové, ale i na mužské reprodukční ústrojí. Kromě prohlídky zajistí sérii nezbytných vyšetření a podle jejich výsledků stanoví vaši diagnózu.

Léčba prostatitidy

Prostatitida bakteriálního původu se často léčí podáváním antibiotik. Počítejte ale s tím, že jejich užívání nemusí trvat jen týden, nebo dva. Často je třeba podstoupit kúru o délce 6 a více měsíců. (Délka záleží na tom, jak rychle a jak pozitivně vaše tělo reaguje.) Ani tak ale není jisté, že se váš stav viditelně zlepší. Obecně totiž platí, že mnohem lépe na léčbu reaguje akutní prostatitida.

V takovém případě může lékař přistoupit k podávání antibiotik intravenózně. Také může zvolit metodu, kdy vám bude podávat léky na uvolnění svalového napětí. Při problémech s močením se často nasazují léky s Alfa-blokátory. Jako úplně poslední řešení se jeví operace.

léčba prostatitidy

Prevence prostatitidy

Jelikož prostatitida způsobuje mužům celou řadu problémů, rozhodně se vyplatí vědět, jaké kroky lze podniknout, aby se u vás vůbec neobjevila. Nebo třeba až o něco později. V první řadě vždy preferujte bezpečný styk s protějškem. Pokud druhého ještě tolik neznáte a nemáte v ruce výsledky testů na pohlavně přenosné choroby, používejte kondom. Také neignorujte infekce močových cest

Dále se vyplatí:

  • Udržovat penis a jeho okolí v dokonalé čistotě
  • Pohyb
  • Hydratace
  • Zdravý jídelníček
  • Snížení hladiny stresu

Součástí celkové změny životního stylu by mělo být i dlouhodobé užívání doplňků stravy, které podporují normální fungování prostaty. Obsahují vitamíny, bylinky a další užitečné látky, které tělo potřebuje k bezproblémovému zachování důležitých procesů.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *