Slabý proud moči: Příčiny a léčba

Střední proud moči má čas od času každý. Co když se ale pravidelně setkáváte se slabým proudem moči, kvůli kterému trvá vyprázdnění močového měchýře skoro věčnost? Neskrývá se za tím náhodou nějaký zdravotní problém?

slabý proud moči

Se slabým proudem moči se nejčastěji setkáváme v televizních reklamách, které informují o problému (a řešení) potíží s nezhoubně zvětšenou prostatou. O dalších faktorech, které mohou slabý proud moči způsobit, však prakticky nic nevíme.

To je chyba, protože příznaky chorob se mohou různě překrývat. Takže můžete něco zanedbat. Což byste si mohli někdy v budoucnosti vyčítat.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Příznaky slabého proudu moči

Slabý proud moči se projevuje tím, že nemůžete začít s močením. V průběhu močení také můžete mít problém udržet sílu toku moči. Slabý proud moči trápí jak muže, tak ženy.

Slabý proud moči u mužů

Slabý proud moči u mužů je o něco častější. Hlavně u těch, kteří už jsou ve zralém věku a mají potíže s prostatou. Kromě nezhoubně zvětšené prostaty činí mužům problém i zánět prostaty.

Prostata ovlivňuje tok moči kvůli tomu, že se nachází pod mužským močovým měchýřem. Močová trubice jí prochází, takže pokud dojde k jejímu zvětšení, v daném místě se močová trubice zúží.

Slabý proud moči u žen

Ženy mohou zaznamenat slabý proud moči ve spojitosti s porodem. Mezi rizikové faktory v tomto ohledu patří prodloužená doba porodní, nastřižení hráze, použití kleští a vexu, epidural a vysoká váha dítěte. Mezi rizikové faktory u žen patří i infekce močových cest.

slabý proud moči u mužů a žen

Nejčastější příčiny

Mimo příčiny, které jsme si rozdělili na základě pohlaví, existují i další důvody, kvůli kterým se u vás může slabý proud moči v průběhu let objevit.

Na tomto seznamu najdeme:

Na vině může být i roztroušená skleróza a líný močový měchýř. (Který je opakem toho hyperaktivního.)

Jak léčit slabý proud moči?

Vzhledem k tomu, že má slabý proud moči opravdu dost příčin, je důležité objednat se na prohlídku k lékaři, který vás důkladně vyšetří. V průběhu pohovoru bude lékaře zcela jistě zajímat, jestli přišel problém se slabým proudem moči náhle, nebo byl jeho rozvoj pozvolný. Také se vás pravděpodobně zeptá, zda máte horečku, cítíte bolest nebo jste si všimli jiných potenciálně doprovodných projevů.

Mezi řešení, která vám pak může nabídnout, patří léčba zvětšené prostaty a léčba rakoviny močového ústrojí. Dále se nasazují antibiotika na infekce močových cest. Možná vám ale najde termín na operaci, v průběhu které vám odstraní blokády močového ústrojí. (Které jsou často způsobené příliš velkým močovým kamenem, který nevyjde z těla sám.)

léčba slabý proud moči příčiny

V domácích podmínkách můžete konzervativní léčbu podpořit:

  • Teplými koupelemi
  • Nahřívacím polštářkem (který umístíte na podbřišek)
  • Jemnou masáží močového měchýře
  • Kegelovými cviky (které podporují kondici pánevního dna)
  • Cvičením močového měchýře

Jak vidíte, slabý proud moči rozhodně nezpůsobuje jenom jeden problém. Od dnešního dne tedy budete vědět, že se nemáte spoléhat na sebediagnostiku, ale máte se objednat k lékaři, který správně určí jeho pravou příčinu.

Také nezapomínejte na správně nastavený pitný režim (který je pro muže minimálně 8 a ideálně 15 sklenic vody denně) a na pravidelnou kontrolu prostaty lékařem. Ve vyšším věku také můžete zkusit přírodní doplňky stravy na prostatu a časté močení.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *