Nevhodné a vhodné potraviny na prostatu

Zdravá prostata není samozřejmost. Její stav se může začít zhoršovat kvůli přirozenému procesu stárnutí. Citlivá je i na nemoci a na váš celkový životní styl. Víte, čím jí uděláte radost a co naopak není pro její normální stav vhodné? A jaký vliv mají potraviny na prostatu?

Opakování je matka moudrosti. Proto si připomeneme, že prostata (či také předstojná žláza) je součástí mužského pohlavního ústrojí. V těle se nachází těsně pod močovým měchýřem a jejím středem prochází močová trubice.

Úlohou prostaty je produkce tekutiny, která přispívá k lepší životaschopnosti a pohyblivosti spermií, jejichž cílem je oplodnění zralého ženského vajíčka, které uvolní vaječník v průběhu ovulace.

O prostatu a její zdraví by se měli starat všichni muži v populaci, nehledě na jejich věk. Kromě rakoviny prostaty jim totiž může znepříjemnit život chronický zánět prostaty (který může vzniknout kvůli pohlavně přenosným chorobám, či neléčeným infekcím močových cest) a zvětšená prostata, která svým otokem utlačuje močovou trubici, která jejím středem prochází.

Dnes se poněkud netradičně podíváme na to, jak by se měla péče o prostatu odrazit ve vašem každodenním jídelníčku.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Potraviny pro zdravou prostatu

Samozřejmě, zdravý jídelníček nemůže zajistit, že se u vás problémy s prostatou nikdy neobjeví. Na druhou stranu, vitamíny, minerály a další pro tělo prospěšné látky zajišťují, že bude mít váš organismus všechno, co potřebuje k tomu, aby po všech stránkách prospíval.

Mezi potraviny, o kterých se říká, že mají na zdraví prostaty pozitivní vliv, patří:

 • Rajčata a výrobky z nich (obsahují lykopen)
 • Brokolice
 • Zelený čaj
 • Luštěniny
 • Sója (s ní ale opatrně)
 • Granátová jablka
 • Ryby

potraviny pro zdravou prostatu

Pokud nevíte, jak tyto složky dostat do vaší životosprávy, zkuste začít tím, že si ráno, nebo před spaním, uvaříte šálek kvalitního zeleného čaje. Také můžete častěji vyrábět rajčatové omáčky, které se hodí do těstovin a na pizzu. Z luštěnin se zase dají připravit chutné karbanátky. (Zkuste si něco zjistit o čočkových hamburgerech, které se mohou stát dobrou alternativou k těm klasickým.)

Jak tedy vidíte, vždycky se to dá vymyslet tak, abyste jedli zdravě a zároveň vám to i chutnalo.

Nevhodné potraviny na prostatu

Jak už asi správně tušíte, potraviny, které nejsou pro prostatu dobré, jsou obvykle ty, které máte rádi. Obvykle jde o vše, co obsahuje hodně soli, cukru, tuku a éček.

Prostatě nedělá dobře:

 • Červené maso
 • Hodně zpracované maso (salámy, párky…)
 • Mléčné produkty
 • Alkohol (ten nedělá dobře ani vašim játrům)
 • Konzumace nasycených tuků

Samozřejmě, neznamená to, že se musíte vzdát svých oblíbených potravin a nápojů úplně. Pokud to pro vás není z nějakého důvodu možné, zkuste je alespoň citelně omezit a dopřát si je pouze svátečně.

nevhodné potraviny na prostatu

Můžeme vám ale garantovat, že pokud se naučíte stravovat zdravě, časem zjistíte, že vás konzumace nezdravých potravin a nápojů již nenaplňuje. Dokonce vám možná přestanou chutnat. Hlavně proto, že si zvyknete na přirozenou (a spíš tlumenou) chuť běžných potravin a intenzivnější chutě polotovarů a dalších chuťovek vám postupem času přijdou trochu přes čáru.

Pokud budete mít zájem pro sebe a svou prostatu udělat ještě něco dalšího, kromě pravidelných preventivních prohlídek nezapomínejte na optimálně nastavený pitný režim, jehož hlavní součástí je čistá voda. (Může být ochucená citronem, bylinkami atd.)

Prospěje vám i cvičení, pobyt na sluníčku, méně stresu a kvalitní spánek. Zkusit můžete i dlouhodobé užívání doplňků stravy na prostatu, které obsahují bylinky.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *