Inkontinence (únik moči) u mužů: Příčiny, léčba a cviky

Únik moči u muže může být náhoda. Ale také jeden z příznaků, že se s jeho zdravím něco děje. A je potřeba dané věci věnovat svou pozornost. Jelikož je samovolný únik moči poměrně dost stresující, podíváme se, co se s ním dá dělat.

inkontinence u mužů

Lehký únik moči někdy v životě zažil skoro každý. Stačí, pokud někam cestujeme a začne se nám chtít na malou. Problém ale je, že po cestě nejde nikde zastavit. Třeba kvůli tomu, že jedeme linkovým autobusem, jsme ve městě, nebo stojíme v dopravní zácpě někde na dálnici. 

K úniku moči může dojít i kvůli tomu, že se pořádně napijeme a těsně předtím, než si stačíme odběhnout, nás někdo zastaví. Třeba šéf, který s námi potřebuje nutně něco probrat. Jelikož jde ale spíše o výjimečné situace, není potřeba jim věnovat zvýšenou pozornost.

Problémem ale může být například únik moči po čůrání. Tedy, v čase, kdy byste měli mít zcela vyprázdněný močový měchýř. Existuje ale i několik dalších vodítek, které by vás měly nasměrovat co nejdříve do ordinace vašeho ošetřujícího lékaře.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Příčiny úniku moči u mužů

Inkontinence je termín, který označuje neúmyslný únik moči. Tento stav není smrtelný. Často ale poukazuje na jiný, dosud neodhalený problém. Proto je důležité nespoléhat se jen na sebe a svůj úsudek. Místo toho se co nejrychleji objednejte na celkovou prohlídku ke svému ošetřujícímu lékaři.

Inkontinence může být způsobená:

  • Chronickým kašlem
  • Obezitou
  • Obstrukcí v močovém ústrojí
  • Infekcí močových cest
  • Oslabeným pánevním dnem
  • Poškozením nervů
  • Zvětšenou prostatou
  • Karcinomem prostaty
  • Neurologickými poruchami

Negativní vliv na inkontinenci má i nevhodný životní styl. V tomto ohledu hraje prim lenost se pohnout, kouření a pití alkoholu.

Únik moči po močení

Ačkoliv to nemusí být pravidlem, únik moči po močení může naznačovat, že nedošlo k úplnému vyprázdnění močového měchýře. To se občas stává mužům, kteří mají nezhoubně zvětšenou prostatu, která jim brání normálně se vymočit. Aby se tomuto nešvaru předešlo, obvykle se pánům doporučuje při návštěvě toalety tolik nespěchat. Je mnohem lepší se ujistit, že je močový měchýř doopravdy prázdný.

únik moči u mužů

Léčba inkontinence u mužů

Když se u vás inkontinence potvrdí, je potřeba zapracovat na několika změnách. V první řadě je důležité zhodnotit váš denní příjem tekutin. Možná pijete příliš mnoho vody. Nebo pijete nápoje, které působí močopudně. Mluvíme především o alkoholu a o kávě. Také myslete na to, že není dobré pít tekutiny najednou a ve velkém množství. Optimální je jejich průběžné usrkávání. Aby došlo k posílení močového měchýře, také zkuste nechodit na toaletu pokaždé, když pocítíte nutkání. (Na druhou stranu, moč ani zbytečně dlouho nezadržujte.) V případě potřeby vám lékař také předepíše léky. Nebo vám navrhne operaci.

Cviky na inkontinenci pro muže

Pokud jste opravdu odhodlaní uspět, můžete vyzkoušet i Kegelovy cviky. (Ne, opravdu nejsou jenom pro ženy.) Před jejich cvičením se ale pokaždé ujistěte, že máte prázdný močový měchýř. Poté se pohodlně položte a zatínejte a povolujte svaly pánevního dna. V ideálním případě je zatněte a povolte desetkrát po sobě. Aby byly cviky účinné, je důležité se naučit je provádět po technické stránce zcela správně. Důležitá je i pravidelnost. Raději cvičte kratší dobu každý den, než dlouho jednou za několik dní.

cviky na únik moči u mužů

Únik moči u mužů v noci

Únik moči u mužů v noci může mít mnoho příčin. Z nichž tu správnou dokáže určit na základě vyšetření a testů pouze lékař. Opět to ale může mít souvislost s nevhodným pitným režimem. Zkuste to tedy před spaním příliš nepřehánět s čajem, vodou nebo s alkoholem. Také se nebojte v noci vstát a jít na toaletu. Její návštěvu můžete protáhnout na několik minut. Důležité je se ujistit, že v močovém měchýři nezůstala žádná moč, která by mohla nevědomky unikat.

Kromě prevence u lékaře a změny životního stylu můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na prostatu a na močové cesty.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *