Retence moči: Proč k ní dochází a jak se léčí?

Chce se vám na toaletu, ale nedaří se vám spustit proud moči? Máte obavu, že snad prasknete a nikdo vám nepomůže? Pak možná trpíte něčím, čemu se říká retence moči. O co přesně jde? A jaké mohou být její hlavní příčiny?

retence moči

Normálně by to mělo fungovat tak, že když se vám chce na malou, odejdete na toaletu a během krátké chvíle začnete vypouštět plynulý proud, který se zastaví až ve chvíli, kdy v močovém měchýři nezbývá už ani jedna kapka. Vzhledem k tomu, že se močový měchýř plní v průběhu dne opakovaně, je životně důležité, aby bylo v měchýři na novou moč co nejvíce místa.

Jenže, u některých lidí se objevuje jev, kterému se říká retence moči. Mezi jeho možné projevy patří například nekompletní vyprázdnění močového měchýře. Zajímavostí je, že tento problém může postihnout jak muže, tak ženy. Viníkem pak může být poměrně bohatá paleta různě vážných důvodů, z nichž některé mohou mít úzkou souvislost s tím, jaké je vaše biologické pohlaví.

Ve většině případů můžete mít potíže s rychlým plněním močového měchýře. A protože možná nechcete vypadat na první pohled podezřele, začnete moč zadržovat, čímž si následně způsobíte mnoho dalších potíží.

Co byste tedy měli o retenci moči a jejích projevech vědět?

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Co znamená retence moči?

Retence moči může mít několik podob. V první řadě jde o jev, v průběhu kterého se močový měchýř vyprázdní jen částečně a zbytek starší tekutiny v něm zůstane. Pak ale také existuje riziko, že se měchýř nepodaří vyprázdnit vůbec, což je životu nebezpečný stav, který ve vážných případech vyžaduje rychlou pomoc lékaře.

Retence moči může být chronická nebo akutní. O těchto dvou druzích si však budeme povídat o pár řádků níže. Jak už navíc bylo řečeno, retence moči může postihnout jak muže, tak ženy. Příčiny tohoto problému pak mohou být různé.

retence moči příznaky příčiny léčba

Nejčastější příčiny

Jednou z možných příčin tohoto problému může být například blokáda močových cest. Nemusíme nutně popouštět uzdu fantazii, blokáda může vzniknout například poté, co došlo k posunutí většího močového kamene ústrojím, který může blokovat vstup do močové trubice. Určité potíže může způsobit i zvětšená prostata, která se může znásobit do takového rozměru, že blokuje normální proud moči. (Nachází se pod močovým měchýřem, takže toto riziko je reálné.)

Retenci moči pak mohou způsobit i některé druhy léků, například některé přípravky proti alergii. Pak mohou být na vině i opiáty či některá antidepresiva. Důvod, proč k tomu může docházet, je ten, že mohou ovlivnit fungování svalů močového měchýře, kvůli čemuž ho pak nemůžete snadno a plně ovládat.

Dále mezi viníky patří:

  • Problémy s nervy (například po mrtvici, během roztroušené sklerózy, cukrovky…)
  • Operace (většinou jde ale jen o krátkodobý problém)
  • Infekce a otoky (infekce močových cest, zánět prostaty…)

Zadržování moči – jaké existují druhy?

Chronická retence moči

Chronická retence moči trvá delší dobu. Pro tento jev také bývá typické, že v průběhu chronické retence moči můžete stále (alespoň částečně) vypustit obsah močového měchýře. Byť ne do fáze, kdy v něm již není žádná extra tekutina.

Mezi možné projevy tohoto problému může patřit třeba častější nutkání na močení. Pokud se měchýř dostatečně nevyprázdnil, můžete chodit na toaletu častěji, než je obvyklých osm návštěv denně. U někoho se může objevit i problém se zahájením močení.

Akutní retence moči

Akutní retence moči může vzniknout náhle. V jejím průběhu se navíc člověk nemůže prakticky vůbec vyprázdnit a potřebuje rychlý zásah lékaře. Jakmile se tento stav vyřeší a dojde k podchycení případného spouštěče, již se nemusí opakovat. V případě, že se akutní retence neřeší, může jít o život ohrožující stav. Během akutní retence pak můžete pociťovat významný pocit nepohodlí v podbřišku a bolest.

Léčba retence moči

Pokud je za chronickou retencí moči nezhoubně zvětšená prostata, měli byste pravidelně docházet na kontrolu ke svému urologovi. Také lze vyzkoušet dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu normálního stavu prostaty, které obsahují bylinky. Mezi ty, které mají v této oblasti dlouhou tradici používání, patří slivoň africká, vrbovka malokvětá, kopřiva dvoudomá, serenoa plazivá či lykopen. V neposlední řadě také ve složení takového doplňku stravy hledejte i zinek.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *