Co pomůže na prostatu a co jí naopak škodí?

Prostata je mužská pohlavní žláza, která se nachází těsně pod močovým měchýřem. Její fungování v pozdějším věku je pro mnohé trochu záhadou, protože v některých případech dojde k jejímu nezhoubnému zvětšení. Další muži pak mohou onemocnět rakovinou prostaty. Může za to jen genetika, nebo má na zdraví prostaty vliv i váš životní styl? A pokud ano, co byste měli pro zdraví své prostaty začít dělat ještě dnes?

co na prostatu

Prostata má velice důležitou úlohu. Produkuje tekutinu, která je klíčová pro životaschopnost a pohyblivost spermií, jejichž cílem je oplodnění uvolněného vajíčka v těle ženy. Je tedy ve vašem vlastním zájmu, aby byla vždy v nejlepší kondici.

Problém ale spočívá tak trochu v tom, že málokdo z nás ví, co by měl pro zdraví své prostaty udělat. Samozřejmě, pravidelné prohlídky u urologa jsou naprosto zásadním bodem prevence problémů s prostatou. Na druhou stranu, nelze očekávat, že si s tím zcela vystačíte. Změn by měl totiž doznat i váš dlouhodobý životní styl.

Víte, na jaké jeho segmenty byste se měli co nejdříve zaměřit?

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Co je dobré na prostatu?

Nezhoubně zvětšená prostata, nebo dokonce rakovina prostaty, jsou velice nepříjemné problémy, kterým není vždycky možné předejít. (Však to znáte, nic na světě není stoprocentní.) Na druhou stranu, pokud se rozhodnete vylepšit svou stávající životosprávu, můžete snížit riziko na přijatelné minimum.

Co se týče každodenního života, vaší prostatě prospěje:

 • Pohyb, který vám pomůže udržovat zdravou tělesnou váhu
 • Pestrý jídelníček
 • Redukce pití slazených nápojů
 • Redukce pití alkoholu

V kostce, cílem vašeho snažení by měla být zdravá tělesná hmotnost (ale nikoliv podváha), zdravý jídelníček a pohybová aktivita, která bude probíhat alespoň 30 minut denně.

co je dobré na prostatu potraviny

Potraviny na prostatu

Možná si říkáte, že výše uvedený seznam vypadá hezky, ale co přesně byste měli pro zdraví své prostaty jíst? Na to se podíváme níže.

Prostatě prospěje zvýšená konzumace:

 • Rajčat
 • Brokolice
 • Ořechů
 • Citrusového ovoce
 • Česneku a cibule
 • Bobulovitého ovoce
 • Masa z lososa

Když se na tyto potraviny podíváme z hlediska prospěšných látek, rajčata a výrobky z nich (viz rajčatová pasta) obsahují lykopen, který se spojuje s normálním stavem prostaty. Brokolice a citrusové ovoce jsou zase zdroje vitamínu C, který je důležitým antioxidantem. Ořechy obsahují zinek, který je klíčový pro mužské reprodukční zdraví. U česneku a cibule to není zatím jisté, ale studie zatím ukazují, že muži s nezhoubně zvětšenou prostatou jedli méně česneku a cibule než ostatní. (Nyní se odborníci zaměřují na to, jestli má tato skutečnost na zdraví prostaty nějaký zásadní vliv.)

Bylinky na prostatu

Někteří muži nedají při řešení potíží s nezhoubně zvětšenou prostatou dopustit na bylinky, které lze doplňovat ve formě doplňků stravy. Mezi nejpopulárnější bylinky v tomto ohledu patří kopřiva dvoudomá, saw palmetto, vrbovka malokvětá  a slivoň africká.

Co škodí prostatě? – Nevhodné potraviny na prostatu

Když už jsme si řekli, jaké potraviny jsou pro zdraví prostaty nejlepší, je vhodné se v rychlosti podívat i na ty, které jí až tak dobře nedělají.

co škodí prostatě nevhodné potraviny

Patří mezi ně červené maso, kofein, alkohol, mléčné výrobky a nadbytek soli. (Proto je vhodné číst etikety výrobků, které kupujete.) Samozřejmě, neznamená to, že si už nikdy nemůžete dát steak, nebo jogurt. Tyto potenciálně problematické potraviny a nápoje by ale neměly být na vašem menu každý den. Co se týče alkoholu a kofeinu, pokud se budete držet zdravé míry (což například u alkoholu znamená maximálně 2 alkoholické nápoje za 1 den), také by to mělo přispět ke stabilizování situace.

Zdraví prostaty nejlépe podpoříte dlouhodobým užíváním přírodních doplňků stravy na prostatu a močové cesty. Při jejich výběru hleďte hlavně na to, aby obsahovaly slivoň africkou, saw palmetto, kopřivu dvoudomou a vrbovku malokvětou.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *