Krev v moči: 5 nejčastějších příčin

Krev v moči je považována za nežádoucí jev, proto, pokud vám takový výsledek vyjde v testech u lékaře, nebo když vás krev překvapí po utření na toaletním papíru, je důležité ji neprodleně řešit. Nemusíte mít ale zbytečné obavy, protože se za ní nemusí skrývat jen nejčernější scénáře. Chcete vědět víc? V tom případě se na krev v moči a její příčiny spolu zaměříme v následujících několika odstavcích.

krev v moči

V krvi se mohou čas od času nacházet látky, které v ní nemají za normálních okolností co dělat. Na jednu stranu je to nežádoucí jev, na tu druhou ale může být v něčem pozitivní. Díky detekci toho, co v moči být nemá, se mohou lékaři soustředit na podrobnější kontrolu celého těla, díky které se dá přijít i na dosud skrytě probíhající problém.

Z toho důvodu byste neměli brát přítomnost krve v moči vyloženě negativně, protože tímto způsobem vám dává tělo příležitost začít řešit existující potíže včas.

Jaké jsou nejčastější příčiny tohoto jevu? A dá se zbavit krve v moči?

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Nejčastější příčiny krve v moči

krev v moči prostata

Zvětšená prostata

V některých případech se může za krví v moči skrývat nezhoubně zvětšená prostata, která trápí velké procento zralých mužů. Nejprve si asi všimnete nočního močení a častějšího a přerušovaného močení v průběhu dne. Jelikož je ale krvácení považováno za vážnější příznak, lékař obvykle neváhá a muže pro jistotu pošle na detailnější urologické vyšetření.

Infekce močových cest

Další potíže, které souvisejí se stopou krve v moči, může přinést i infekce močových cest, která se může usadit prakticky ve všech částech tohoto ústrojí. Mezi další výrazné projevy tohoto problému patří například častější nutkání na močení, pocit nekompletně vyprázněného močového měchýře a pálení a řezání při vyprazdňování.

Močový kámen

Močové kameny a písek se mohou formovat zcela nenápadně. Že nějaké máte pak můžete zjistit úplnou náhodou. V případě, že podstoupíte důkladnější vyšetření, může se kámen objevit například i na ultrazvuku.

Vzhledem k tomu, že močové kameny bývají nepravidelné tvrdé útvary, které mohou mít ostré hrany, mohou způsobovat oděrky v močových cestách, kvůli kterým pak může být v moči stopa krve. V případě, že je močový kámen spíš menší, často dokáže vyjít z těla samovolně.

Rakovina

Mnohem vážnějším problémem je rakovina v močovém ústrojí, která se může objevit třeba v ledvinách, v močovém měchýři či v prostatě. Problém u těchto typů rakoviny je navíc to, že jejich příznaky nemusí být do doby, kdy je složité nemoc léčit, přítomny. Případně je můžete zaměnit za jiný (a méně vážný) problém. Z toho důvodu je důležité, abyste nepodceňovali prevenci.

Namáhavé cvičení

Poněkud překvapivě, krev v moči se může objevit i po namáhavějším cvičení, například po hraní fotbalu. Jednou z příčin může být poškození močového měchýře poté, co obdržel přímý zásah. (Například balonem.) Krev v moči pak také mohou mít i lidé, kteří se účastní maratonu, ale není dosud jasné, proč k tomuto jevu dochází. Vzhledem k závažnosti problému však nedoporučujeme, abyste po zaznamenání krve v moči po cvičení automaticky předpokládali, že za tímto jevem stojí právě tento důvod. Proto co nejrychleji vyhledejte lékaře.

krev v moči léčba

Jak se zbavit krve v moči?

Léčba krve v moči se může lišit v závislosti na tom, co tento jev způsobilo. Například bakteriální infekce močových cest se často řeší tak, že vám lékař předepíše antibiotika. U léčby rakoviny se zase často používá operace, chemoterapie či ozařování.

U zvětšené prostaty, za kterou není rakovinotvorné bujení, ani žádný jiný vážný problém, pak můžete vyzkoušet dlouhodobé užívání přírodního doplňku stravy na podporu normálního stavu prostaty, který obsahuje komplex látek přírodního původu, jež se tradičně doporučují na močové cesty.

Největší pozornost proto věnujte tomu, abyste v takovém doplňku stravy na prostatu našli:

Také ale stav močových cest průběžně sledujte a vyhněte se nadměrnému pití alkoholu a kofeinu, protože právě tyto složky mohou potíže s častým močením zhoršovat.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *