Biopsie prostaty: Co může vyšetření odhalit?

Ačkoliv jsou muži na své pohlavní ústrojí poměrně opatrní, ne každý se k němu chová zodpovědně a pravidelně navštěvuje lékaře, který kontroluje jeho stav. Zatímco v mládí to možná ani tolik nevadí, s postupujícím věkem se mohou začít ukazovat problémy, které mohou souviset s nezhoubně zvětšenou prostatou, nebo dokonce s nebezpečným karcinomem. Někteří pánové tedy musí podstoupit biopsii prostaty. Co přesně to znamená? Na to se podíváme níže.

biopsie prostaty

Zatímco ženy jsou již od první menstruace zvyklé navštěvovat svého gynekologa, muži s prohlídkami u urologa dlouhou dobu váhají. Někdy se mu dokonce vyhýbají i ve chvíli, kdy mají prokazatelné problémy s prostatou, takže si přidělávají mnoho zbytečných komplikací v budoucnu.

Část mužů se bojí, že se u lékaře objeví nějaký vážný nález, kvůli kterému zjistí, že jsou vážně nemocní. Naprostá většina mužů se navíc obává biopsie prostaty, v průběhu které lékař odebere vzorek tkáně pro laboratorní zkoumání. I když to možná není nic vyloženě příjemného, podstoupení biopsie prostaty vám může v některých případech zachránit život.

Jelikož se člověk bojí hlavně toho, s čím nemá žádnou zkušenost, níže se podíváme na to, co biopsie prostaty je, jak probíhá a co mohou naznačovat její výsledky.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Co je to biopsie prostaty

Biopsie je termín pro lékařskou proceduru, v jejímž průběhu dojde k odběru malého vzorku tkáně pro další zkoumání. Aby se nemusel provádět velký (otevřený) zákrok, nejčastěji lékaři používají k odběru speciální jehlu. Běžně se odebírá vzorek při podezřelém nálezu, který by mohl indikovat rakovinu. (Z toho důvodu je důležité, aby se muži tomuto vyšetření nevyhýbali, protože při včasném záchytu je to může zachránit.)

I když biopsie prostaty není pro muže příjemná, nemusíte se obávat bolesti, protože lékaři obvykle používají lokální znecitlivění. Také se nemusíte bát hospitalizace, po výkonu byste měli být propuštěni domů.

Jak probíhá vyšetření?

Aby se lékař s odběrem vzorku trefil a nenadělal nějakou paseku, zavedení jehly se vždy kontroluje ultrazvukem. Jehla se zavede směrem k prostatě a následně se odebere několik vzorků pro následné zkoumání.

Jak už bylo řečeno, v průběhu procedury je naprostou samozřejmostí lokální znecitlivění, takže byste neměli pociťovat bolest. Celá procedura by navíc neměla zabrat déle než 10 minut, takže jde o opravdu hodně krátký výkon.

Určitě by vás nemělo překvapit krvácení po biopsii prostaty, protože i přes malou invazivnost tohoto výkonu došlo k porušení tkání, které se musí uzdravit.

Biopsie nemá obvykle žádné vážné následky. Muž může mít častější pocit jít se vymočit. Také se můžete přechodně setkat s krvácením při ejakulaci nebo s krví v moči. V neposlední řadě může v krajních případech dojít k infekci močových cest. Jak ale vidíte, nejedná se o nic vážného.

biopsie prostaty jak probíhá co odhalí

Co může odhalit?

Biopsie prostaty dovede upřesnit povahu podezřelého nálezu. Také se z ní dá vyčíst, jestli je nález zhoubný nebo ne. Pokud se ukáže, že za ním není rakovinotvorné bujení, lékař nebude dále vyžadovat žádnou speciální akci. Pokud se naopak ukáže, že jde o rakovinu, lékař dokáže interpretovat, jak rychle se bude s největší pravděpodobností šířit. Následně vám pak doporučí některou z klasických metod léčby rakoviny.

Jak na zdravou prostatu?

Na rakovinu prostaty má vliv i genetika. Ne vždy jí tedy můžete předcházet. Poměrně běžně se ale hovoří o tom, že muži ji mohou částečně ovlivnit svým životním stylem. Jeho součástí by mělo být i užívání doplňků stravy na podporu normálního stavu prostaty, které jsou vhodné pro muže s nezhoubně zvětšenou prostatou.

V jejich složení hledejte:

A další látky přírodního původu.

Následně je můžete doplnit o zvýšenou konzumaci červeného ovoce a zeleniny, zvýšenou konzumaci citrusového ovoce, nikotinovou abstinenci, pravidelné pití kávy, cvičení a omezení tučných a dalších nezdravých potravin. V neposlední řadě také nezapomínejte na dnes již jednou zmíněnou prevenci u svého lékaře.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *