Lykopen: Účinky na zdraví a prostatu

V lidském jídelníčku by se měly vyskytovat všechny typy živin. V ideálním případě bychom měli sahat po čerstvém ovoci a zelenině, protože obě skupiny obsahují mnoho vitamínů a antioxidantů, které jsou důležité pro normální fungování všech tělesných procesů a pro boj organismu proti volným radikálům. Víte, co vše vám může v tomto ohledu nabídnout lykopen?

lykopen

Co si budeme povídat. Životní styl mnohých z nás nebývá vždycky ukázkový. Kromě toho, že tato skutečnost přispívá k vyšší tělesné hmotnosti, má naše špatně zvolená výživa neblahé následky pro naše celkové zdraví.

Možná budete překvapení, ale muži by měli na svůj jídelníček dbát stejně pečlivě, jako ženy. I jejich strava totiž může ovlivnit zdraví jejich reprodukční soustavy. Nehovoříme ale jen o jejím vlivu na životaschopnost a na kvalitu spermií. Velmi důležitá je i pro normální stav prostaty.

Jelikož se v souvislosti s prostatou hovoří poměrně často o látce zvané lykopen, níže se podíváme na vše, co byste o ní měli vědět.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Co je to lykopen?

Lykopen je název červeného barviva, které patří do skupiny karotenoidů. Už jen z toho mála celkem jasně plyne, že lykopen je jedním z provitamínů vitamínu A. Zajímavostí je, že je schopen absorbovat světlo.co je lykopen účinky

Jaké jsou jeho nejlepší účinky?

Lykopen by neměl ve vašem zdravém jídelníčku chybět, protože vám může nabídnout široké spektrum opravdu zajímavých zdravotních benefitů.

Patří mezi ně:

  • Ochranný účinek proti některým typům rakoviny (testoval se v souvislosti s rozvojem rakoviny prostaty a rakoviny prsu)
  • Podpora normální činnosti srdce
  • Ochrana proti spáleninám od slunce (i tak je ale lepší se zároveň mazat krémem s ochranným faktorem)
  • Podpora zraku
  • Podpora normálního stavu lidských kostí

Antioxidant lykopen

Lykopen se považuje za velmi silný antioxidant. Antioxidanty jsou důležité, protože v těle bojují proti volným radikálům, které mohou způsobovat poškozování buněk a mohou přispívat i k předčasnému stárnutí.

Oxidativní stres, který je v lidském těle přítomen, se navíc spojuje i s některými civilizačními chorobami, mezi které patří Alzheimerova choroba, cukrovka, nebo dokonce onemocnění srdce a kardiovaskulárního systému. Je tedy v našem vlastním zájmu, abychom měli v jídelníčku antioxidantů co nejvíce.

lykopen na prostatu zdroje

Lykopen a prostata

Jak už bylo řečeno, konzumace lykopenu se spojuje s menším rizikem, že muž onemocní agresivní formou rakoviny prostaty. Jelikož rakovina zabíjí, je to dozajista dobrá zpráva.

Zdroje lykopenu

Lykopen najdete v širokém spektru rostlinných složek lidské potravy.

Přirozeně se nachází například v/ve:

  • Rajčatech
  • Papáje
  • Růžovém grepu
  • Vodním melounu

Co se týče rajčat, můžete si dopřát i kvalitní rajčatové pyré, nebo sušená rajčata. Lykopen se nachází i ve vařených červených paprikách.

Pokud jde o prostatu, nejlepším způsobem je dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy s obsahem lykopenu. V jejich složení koukejte zejména po kopřive dvoudové, serenoe plazivé, slivoni africké a vrbovce malokvěté.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *