Rakovina prostaty: Velký strašák dneška

Na světě neexistuje člověk, který by si přál vyslechnout ortel, jakým je rakovina. Bohužel, stresující a vyloženě nezdravý způsob života způsobuje, že si tuto diagnózu každým rokem vyslechne stále více lidí. Zvlášť zákeřná je rakovina prostaty, které každoročně podlehne mnoho českých mužů. Proto si povíme vše důležité, co byste měli o této obávané nemoci vědět.

Rakovina prostaty

 

Rakovina je považována za jednu z nejhorších nemocí dneška. Postihuje staré i mladé. Kromě lidí, kteří nedbají na zdravou životosprávu navíc kosí i ty, pro které je jejich zdraví klíčové. Zjednodušeně řečeno, před rakovinou není nikdo v úplném bezpečí

Ministerstvo zdravotnictví si je této skutečnosti celkem dobře vědomé. Proto neváhá vynaložit spoustu finančních prostředků na screening rizikových skupin. Ten ve většině případů probíhá ve formě preventivních prohlídek. Značnou komplikaci ovšem představuje skutečnost, že řada lidí na ně nechodí. Jiní zase přijdou až ve chvíli, kdy se pro ně nedá nic dalšího udělat. Což je jeden z důvodů, proč rakovině nakonec podlehne několik tisíc lidí za rok. Bohužel, jednou z nich je i rakovina prostaty.

V tomto článku se proto podrobně zaměříme na to, jaké má rakovina prostaty symptomy a na to, jakým způsobem se z ní dá dostat.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Jaké jsou příznaky?

Už naše maminky říkaly, že rakovina nebolí. To je také důvod, proč by řadu mužů vůbec nenapadlo na podobnou diagnózu byť na vteřinku pomyslet. Přitom, pánové, kteří nepodceňují prevenci mají celkem vysokou šanci na to, že se začnou léčit už v počátečním stádiu. Opět se ale dostáváme k problému s tím, že se v jeho průběhu nemocný cítí naprosto zdráv a v pořádku. Ovšem, s postupujícími příznaky se rapidně snižuje šance na to, že svou nemoc zvládnete.

 Mezi nejběžnější symptomy rakoviny prostaty patří: 

To ale nejsou jediné příznaky rakoviny prostaty, se kterými se můžete v běžném životě setkat. Stejně jako u jejích jiných druhů se může projevit úbytkem váhy, otoky, bolestí a zvýšenou lámavostí kostí nebo změnou vylučovacích návyků.

Příznaky rakoviny prostaty

 

📈 Statistika úmrtnosti

Koncem minulého roku byly zveřejněné statistiky, které měly za cíl přiblížit vývoj rakoviny prostaty v české populaci mužů během posledních dvaceti let. Nebudeme si nic nalhávat. Situace v tomto ohledu nevypadá ani trochu růžově. Ze zpráv je totiž jasně patrné, že za poslední dvě desetiletí stoupl výskyt rakoviny prostaty na dvojnásobek dříve naměřených hodnot

To znamená, že diagnózu rakoviny prostaty si u nás každoročně vyslechne zhruba osm tisíc mužů. Plošný screening, který by byl pro muže povinný ale zatím zcela chybí. Což znamená, že na spoustu případů se nestačí přijít včas. Co se týče úmrtnosti, kolem 1500 mužů této zákeřné nemoci nakonec podlehne. Opět platí, že nejlepší šanci na uzdravení mají muži, kteří přijdou v bezpříznakovém (počátečním) období. I v pozdějších stádiích lze rakovinu prostaty léčit, ale muž se nemusí úplně udravit.

💉 Léčba

Způsobů, kterými se lékaři snaží dostat rakovinu prostaty pod kontrolu existuje několik. Ne všechny lze ale používat na všechny pacienty. Některé postupy mohou být vysoce účinné u mužů, kteří přišli do ordinace dostatečně včas. U těch, u kterých se rakovina dostala do pozdějších stádií ale nemusí účinkovat vůbec. (Nebo s jen velmi omezeným efektem.) K některým účinným metodám je navíc poměrně těžké se dostat. (Obvykle jde o ty, které jsou k tělu šetrnější, ale jsou finančně  nákladné.) 

Co se týče léčby včasně diagnostikované rakoviny prostaty, lékař se může rozhodnout, že bude spolu s pacientem nějakou dobu čekat na to, co se stane dál. Posléze se hodně často přistupuje k chirurgickému zákroku. Ten může být doplněný ještě o ozařování.

V pokročilém stádiu rakoviny je možné nasadit buď chemoterapii, nebo hormonální terapii. Pokud je to možné, dochází i k chirurgickému odstranění nádoru.

👨‍⚕️ Protonová léčba

Jednou z nejnovějších metod léčby rakoviny je (nákladná) protonová léčba. Řada pacientů má o ni i přes tuto skutečnost enormní zájem. Hlavně proto, že má velmi dobré výsledky. (U brzkého nálezu je šance na přežití 98-99 %, u středně velkých nálezů 90-95 % a u vysoce rizikových nálezů 75-85 %.)

Protonová léčba prostaty

Výhodou protonové léčby je také minimální toxicita pro organismus, který je už tak vyčerpaný bojem s nemocí. Pacienti se také nemusejí bát inkontinence a impotence. Terapie je navíc prováděná ambulantně. Z rozhovoru z roku 2018, během kterého byl vyzpovídán MUDr. Jiří Kubeš, Ph.D. z Proton Therapy Center nicméně vyplývá, že do centra se během roku 2017 dostalo jen asi 500 mužů z celkového počtu nemocných

Závěr

Závěry si z tohoto článku musí vyvodit každý sám. Z naší strany bychom vám ovšem doporučili zodpovědné absolvování preventivních prohlídek. Jen během nich může dojít ke včasnému odhalení rakoviny prostaty. Také je to jediný způsob, který vám v největší míře zaručí, že si budete naplno užívat svého dosavadního života ještě řadu dlouhých let.

Chodíte na pravidelné preventivní prohlídky?

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *