Příčiny tmavé moči a kdy se jedná o problém?

I když se odborníci většinou shodují na tom, že by lidé měli pravidelně sledovat barvu své moči, ne každý na toto doporučení skutečně dbá. Pak ho však může čekat velké překvapení, speciálně ve chvíli, kdy se v toaletní míse objeví tmavá moč, která může poukazovat na široké spektrum neduhů či na špatný životní styl. Má nějaké další příznaky?

tmavá moč

Za normálních okolností je barva moči světle žlutá. Taková moč navíc nemá nepříjemný zápach a není zakalená. V případě, že máte moč úplně bílou, znamená to, že pijete příliš mnoho tekutin, takže není na škodu trochu ubrat. (Nadměrné pití tekutin zatěžuje ledviny a může odplavovat důležité minerály, což pak může vést k nedostatku elektrolytů a podobně.) Tmavá ranní moč bývá poměrně častá, protože během noci se jí tvoří málo, ale je zároveň o něco koncentrovanější.

Občas se také může stát, že moč má nějakou skutečně divnou barvu. Například růžovou (což často souvisí s konzumací červené řepy) nebo zelenou (což může poukazovat na to, že jste vypili nějaký zeleně nabarvený nápoj).

Co když je ale moč podivně tmavá? Máte se začít bát?

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Co znamená tmavá moč?

Než se začnete děsit, že tmavá moč v těhotenství, nebo v jiném životním období, znamená něco vážného, je důležité vědět, že někdy může tmavá moč poukazovat na špatně nastavený životní styl. Tento problém se dá navíc celkem snadno vyřešit, takže nemusíte propadat panice. Na druhou stranu, tento jev by se zároveň neměl zcela podceňovat, protože může poukazovat na nějaké vážnější onemocnění, které může vyžadovat asistenci lékaře.

Nejčastější příčiny

Jedním z nejjednodušších vysvětlení tohoto problému je fakt, že dost možná pijete během dne příliš malé množství tekutin. Ve své podstatě vám tedy může tělo dávat najevo, že je dehydratované a potřebuje, abyste v průběhu dne vypili alespoň 2,5 až 3 litry čisté vody nebo čaje. Dehydrataci navíc běžně poznáte podle bolesti hlavy, motání hlavy, žízně, zácpy a únavy.

Jak už také bylo naznačeno v předcházejících odstavcích, někdy může mít na barvu a vůni moči vliv i některá z přijatých látek (což se týká například i léků). Například v letních měsících může mít na tmavou barvu moči, která může vypadat na první pohled jako čaj, působit například rebarbora.

Mezi vážnější příčiny tohoto problému pak patří:

  • Hemolytická anémie
  • Infekce močových cest
  • Hepatitida typu C
  • Onemocnění ledvin
  • Příliš intenzivní cvičení

Jak tedy vidíte, důvodů, proč ke vzniku tmavé moči dochází, je skutečně spousta. Proto se sice nemusíte na první dobrou děsit k smrti, že vás ohrožuje něco vážného. Tento problém by se však neměl zároveň příliš podceňovat.

co znamená tmavá moč příčiny

Tmavá a zapáchající moč?

Tmavá a zapáchající moč je tradičně jedním z příznaků infekcí močových cest, které jsou sice v mladším věku obvyklé především u žen (a to včetně těhotných), později se však tyto rozdíly postupně narovnávají. Především proto, že muži začínají mít potíže s nezhoubně zvětšenou prostatou, která často znemožňuje kompletní vyprázdnění močového měchýře, a která může zvyšovat riziko vzniku infekcí močových cest.

Mezi další příznaky infekce močových cest patří:

Jak to řešit?

Infekci močových cest může potvrdit lékař, který ve své ordinaci provede jednoduché vyšetření. V závislosti na tom, co tento problém způsobilo, vám může nabídnout antibiotika, která se používají na vážnější bakteriální infekce. Součástí léčby také obvykle bývá zvýšení přísunu tekutin a zvýšený přísun vitamínu C a dalších látek, které podporují imunitní systém během boje proti infekci.

Aby se tento problém již nevracel, během močení nespěchejte a dodatečně vyzkoušejte, zda v měchýři nezůstalo ještě malé množství tekutiny, kterou je třeba vypustit ven. Také se snažte pít dostatečné množství čisté vody a vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu normálního stavu prostaty.

Obsažené bylinky, mezi kterými může být například vrbovka malokvětá, kopřiva dvoudomá či slivoň africká, přispívají k podpoře normálního vyprazdňování a k podpoře normálního stavu močového ústrojí.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *