Jak poznat zánět močového měchýře a co pomáhá?

Záněty močových cest jsou bohužel častější, než si myslíte. I když na ně častěji trpí ženy, které mají mnohem kratší močovou trubici, v některých životních etapách se nevyhýbají ani mužům. Co má na zánět močového měchýře vliv? A jaká je jeho efektivní léčba?

zánět močového měchýře

Močový měchýř je ve své podstatě vak, ve kterém se shromažďují odpadní látky, které z krve filtrují ledviny. Jelikož ty nikdy (nebo až na pár výjimek, například při selhání) nepolevují v práci, močový měchýř se během dne a noci naplní hned několikrát.

Jakmile mozek dostane signál, že je měchýř dostatečně naplněn, dá nám vědět a zamíříme na toaletu, kde jeho obsah vypustíme ven. V průběhu noci to funguje trochu jinak, protože tělo produkuje ve spánku moči mnohem méně. Na druhou stranu, bývá mnohem koncentrovanější, proto se právě první ranní moč používá k diagnostice těhotenství (v rámci provádění těhotenského testu) a nejrůznějších zdravotních problémů.

Co když se ale močový měchýř dostane do slabší chvilky a postihne ho zánět, kterého se ne a ne zbavit? Dá se s tím něco dělat? A má zánět močového měchýře nějaká specifika u mužů a žen?

Na projevy tohoto problému a na vše ostatní, co s ním úzce souvisí, se spolu podíváme níže.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Příznaky zánětu močového měchýře

Zánět močového měchýře se v mnoha ohledech podobá klasické infekci močových cest, kam správně patří.

Všímejte si hlavně:

V případě vážnějšího zánětu nebývá neobvyklá ani zimnice, zvýšená teplota či zvracení. V takovém případě je ale důležité, abyste navštívili lékaře, protože zánět se může rozšířit až do ledvin, které může fatálně poškodit.

zánět močového měchýře u mužů příčiny příznaky

Jak dlouho trvá?

Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Pokud je ale zánět nekomplikovaný, měl by zmizet za 3-10 dní. Také záleží, jestli vám lékař předepsal antibiotika, nebo vám doporučil jiné prostředky, které mohou být na přírodní bázi.

Nejčastější příčiny

Infekce močových cest mohou trápit všechny lidi bez rozdílu, tedy i děti a seniory. Na druhou stranu, velkým rizikovým faktorem je ženské pohlaví, protože jak už jsme se zmínili v úvodu, dámy mají kratší močovou trubici, která ústí poblíž několika dalších otvorů, z nichž se mohou nečistoty a mikroorganismy snadno dostat dovnitř.

Dále mezi rizikové faktory patří:

Zánět močového měchýře u mužů

I když muži na infekce močových cest a na záněty močového měchýře až tak netrpí, ve zralém a pokročilém věku se to může snadno změnit. Hlavním viníkem v tomto ohledu bývá nezhoubně zvětšená prostata, která v jednom místě utlačuje močovou trubici. Kvůli tomu může být močení mnohem obtížnější a nemusí docházet k úplnému vyprázdnění močového měchýře. Což jsou ideální podmínky pro vznik tohoto problému.

Zánět močového měchýře u žen

Drtivá většina rizikových faktorů, které se týkají infekcí močových cest, dopadá na ženy. Kromě toho, že v průběhu života prochází řadou hormonálních změn, které mohou riziko vzniku zánětu zvyšovat (těhotenství, menopauza), musí dávat větší pozor na intimní hygienu a na zásady prevence infekcí močového ústrojí.

To znamená, že byste měly nosit prodyšné spodní prádlo, které nevede k zapařování intimní oblasti. Také se snažte utírat tak, aby se nečistoty z vaginální a anální oblasti nedostaly směrem k močové trubici. Nápomocné může být i přehodnocení způsobu ochrany proti neplánovanému početí a močení bezprostředně po skončení styku.

jak a zánět močového měchýře co pomáhá

Jak na zánět močového měchýře?

Mezi babské rady na infekce močových cest patří dlouhodobé užívání brusinek či klikvy velkoplodé. Rozhodně neuděláte nic špatného ani v případě, když se rozhodnete pro klidový režim, protože tělo bude mít dost sil na boj proti infekci.

Domácí léčba také může zahrnovat:

  • Zvýšený přísun vitamínu C
  • Dobře nastavený pitný režim (skvělé jsou teplé bylinkové čaje)
  • Teplo (teplé koupele, nahřívací polštářky…)

To vše může být rychlá pomoc při nepříjemných pocitech a při problémech s močením. V neposlední řadě také vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na prostatu a na močové cesty, které obsahují bylinky (kopřiva dvoudomá, vrbovka malokvětá, saw palmetto…) a další látky, které podpoří jejich normální funkci.

přípravky na prostatu 💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou

✅  jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅  zkušenosti ostatních
✅  porovnání cena/výkon

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *