Záněty močových cest jsou bohužel častější, než si myslíte. I když na ně častěji trpí ženy, které mají mnohem kratší močovou trubici, v některých životních etapách se nevyhýbají ani mužům. Co má na zánět močového měchýře vliv? A jaká je jeho efektivní léčba?
Močový měchýř je ve své podstatě vak, ve kterém se shromažďují odpadní látky, které z krve filtrují ledviny. Jelikož ty nikdy (nebo až na pár výjimek, například při selhání) nepolevují v práci, močový měchýř se během dne a noci naplní hned několikrát.
Jakmile mozek dostane signál, že je měchýř dostatečně naplněn, dá nám vědět a zamíříme na toaletu, kde jeho obsah vypustíme ven. V průběhu noci to funguje trochu jinak, protože tělo produkuje ve spánku moči mnohem méně. Na druhou stranu, bývá mnohem koncentrovanější, proto se právě první ranní moč používá k diagnostice těhotenství (v rámci provádění těhotenského testu) a nejrůznějších zdravotních problémů.
Co když se ale močový měchýř dostane do slabší chvilky a postihne ho zánět, kterého se ne a ne zbavit? Dá se s tím něco dělat? A má zánět močového měchýře nějaká specifika u mužů a žen?
Na projevy tohoto problému a na vše ostatní, co s ním úzce souvisí, se spolu podíváme níže.
💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou
✅ jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅ zkušenosti ostatních
✅ porovnání cena/výkon
Příznaky zánětu močového měchýře
Zánět močového měchýře se v mnoha ohledech podobá klasické infekci močových cest, kam správně patří.
Všímejte si hlavně:
- Bolesti a pálení při močení
- Častého nutkání na močení
- Bolesti v podbřišku
- Zapáchající moči
- Zakalené moči
- Stopy krve v moči (která může být patrná pouze v testech)
V případě vážnějšího zánětu nebývá neobvyklá ani zimnice, zvýšená teplota či zvracení. V takovém případě je ale důležité, abyste navštívili lékaře, protože zánět se může rozšířit až do ledvin, které může fatálně poškodit.
Jak dlouho trvá?
Na tuto otázku neexistuje jednoduchá odpověď. Pokud je ale zánět nekomplikovaný, měl by zmizet za 3-10 dní. Také záleží, jestli vám lékař předepsal antibiotika, nebo vám doporučil jiné prostředky, které mohou být na přírodní bázi.
Nejčastější příčiny
Infekce močových cest mohou trápit všechny lidi bez rozdílu, tedy i děti a seniory. Na druhou stranu, velkým rizikovým faktorem je ženské pohlaví, protože jak už jsme se zmínili v úvodu, dámy mají kratší močovou trubici, která ústí poblíž několika dalších otvorů, z nichž se mohou nečistoty a mikroorganismy snadno dostat dovnitř.
Dále mezi rizikové faktory patří:
- Těhotenství
- Menopauza
- Používání spermicidů
- Absence močení po styku
- Sexuální styk
- Nezhoubně zvětšená prostata
Zánět močového měchýře u mužů
I když muži na infekce močových cest a na záněty močového měchýře až tak netrpí, ve zralém a pokročilém věku se to může snadno změnit. Hlavním viníkem v tomto ohledu bývá nezhoubně zvětšená prostata, která v jednom místě utlačuje močovou trubici. Kvůli tomu může být močení mnohem obtížnější a nemusí docházet k úplnému vyprázdnění močového měchýře. Což jsou ideální podmínky pro vznik tohoto problému.
Zánět močového měchýře u žen
Drtivá většina rizikových faktorů, které se týkají infekcí močových cest, dopadá na ženy. Kromě toho, že v průběhu života prochází řadou hormonálních změn, které mohou riziko vzniku zánětu zvyšovat (těhotenství, menopauza), musí dávat větší pozor na intimní hygienu a na zásady prevence infekcí močového ústrojí.
To znamená, že byste měly nosit prodyšné spodní prádlo, které nevede k zapařování intimní oblasti. Také se snažte utírat tak, aby se nečistoty z vaginální a anální oblasti nedostaly směrem k močové trubici. Nápomocné může být i přehodnocení způsobu ochrany proti neplánovanému početí a močení bezprostředně po skončení styku.
Jak na zánět močového měchýře?
Mezi babské rady na infekce močových cest patří dlouhodobé užívání brusinek či klikvy velkoplodé. Rozhodně neuděláte nic špatného ani v případě, když se rozhodnete pro klidový režim, protože tělo bude mít dost sil na boj proti infekci.
Domácí léčba také může zahrnovat:
- Zvýšený přísun vitamínu C
- Dobře nastavený pitný režim (skvělé jsou teplé bylinkové čaje)
- Teplo (teplé koupele, nahřívací polštářky…)
To vše může být rychlá pomoc při nepříjemných pocitech a při problémech s močením. V neposlední řadě také vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na prostatu a na močové cesty, které obsahují bylinky (kopřiva dvoudomá, vrbovka malokvětá, saw palmetto…) a další látky, které podpoří jejich normální funkci.
💡 Srovnání TOP 10 přípravků na problémy s prostatou
✅ jaké přípravky opravdu obsahují účinné látky?
✅ zkušenosti ostatních
✅ porovnání cena/výkon
Při prvních příznacích a neobvyklé potřebě na záchod jsem se rozhodl vyzkoušet jeden z přípravků na prostatu. Jenže na internetu jich je nepřeberné množství a kdo se v tom má vyznat, že? Poprvé jsem sáhl po jednom známém přípravku z TV reklamy, ten bohužel příliš nepomohl a tak jsem zavítal k urologovi. Předepsal mi klasické léky se spoustou nežádoucích účinků. Sice prostatu zklidnily, ale projevily se u mě bolesti hlavy na denní bázi a navíc i nedostatek libida. Znovu jsem začal hledat přírodní řešení, které by skutečně vyřešilo mé problémy a to vše bez vedlejších účinků. Podle svých zkušeností, zkušeností mých přátel a známých; a recenzí z internetu jsem připravil to nejlepší, co je na české scéně k dispozici. Hlavní motto pro mě bylo: Účinné řešení za rozumnou cenu. Na tomto webu se s Vámi podělím o své poznatky a zkušenosti s přípravky na prostatu, které jsou aktuálně dostupné na českém trhu.